Forum Wirtualna Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Lekcja 1 Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
Megan McGuire
Zastępca Dyrektora



Dołączył: 02 Mar 2007
Posty: 124 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Spiners End

PostWysłany: Wto 17:14, 08 Maj 2007 Powrót do góry

Witajcie! Nazywam się profesor Megan McGuire i będe Was uczyć Astronomi.Wszyscy mają książki? Zaczynamy!
Dzisiaj porozmawiamy trochę o naszym Układzie Słonecznym.

Układ Słoneczny znajduje się w jednym z ramion Drogi Mlecznej. Słońce, które tworzy ten układ, jest jedną z 200 miliardów gwiazd naszej galaktyki znajduje się w odległości 30 000 lat świetlnych od jej środka i okrąża go raz na 200 milionów lat.
Układ Słoneczny składa się z centralnej gwiazdy (Słońca) i obiektów ją okrążających - należy do nich 8 planet, 61 księżyców okrążających te planety, planetoidy - skupione w Pasie Planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem, komety - kule "brudnego śniegu", okrążające Słońce po eliptycznej orbicie o mimośrodzie zbliżonym do 1, ciała meteorowe oraz gaz i pył. Za orbitą Plutona istnieje także tzw. Obłok Oorta, z którego pochodzą komety.
Wszystkie 8 planet Układu Słonecznego to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran oraz Neptun. (Mugole do niedawna uważali Pluton za planetę)
Wszystkie planety układu obiegają Słońce w tym samym kierunku oraz, za wyjątkiem Wenus, Urana i Plutona, wirują w tym samym kierunku.
Zajmijmy się na początek najważniejszym ogniwem naszego Układu - Słońcem.
Słońce – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
Słońce jest gwiazdą ciągu głównego, czyli karłem (V klasa jasności). Jego typ widmowy charakteryzuje żółta barwa i obecność w widmie linii zjonizowanych i neutralnych metali oraz bardzo słabych linii wodoru.
Pomimo, że najbliższa gwiazda jest od dawna intensywnie badana przez mugolskich naukowców, wiele dotyczących jej kwestii pozostaje nierozstrzygniętych.
Od słońca dzieli nas około 150 mln km.
Na razie to chyba tyle, mam nadzieję, że wszyscy zrozumieli temat.

Zadanie domowe: Proszę o wstawienie ich w tym temacie do wtorku (23.03.2007r) odpowiedzami na pytania:
1. Ile mamy planet w naszym Układzie Słonecznym i jak się nazywają?
2. Napisz coś na temat Słonca.
Pozdrawiam, Prof. McGuire.

UWAGA! Przypominam, że tylko do wtorku czekam na wszystkie prace domowe. Za nieoddane stawiam automatycznie Trolla i odejmuje 10 pkt.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Miranda Baxter
Uczeń Gryffindoru
Uczeń Gryffindoru



Dołączył: 04 Maj 2007
Posty: 123 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Gryffindor

PostWysłany: Wto 17:40, 08 Maj 2007 Powrót do góry

1.Nasz układ słoneczny ma 8 planet:
*Merkury
*Wenus
*Ziemia
*Mars
*Jowisz
*Saturn
*Uran
*Neptun
9 planetą był pluton lecz niedawno zabrano mu ten status i zaliczono do planet karłowatych
2. Słońce to typową gwiazdą typu G2 , jedną spośród 100 miliardów takich gwiazd w naszej galaktyce
średnica: 1,390,000 km.
masa: 1.989e30 kg
temperatura: 5800 K
(powierzchnia) 15,600,000 K (jądro
Słońce jest największym obiektem w układzie słonecznym. Zawiera ponad 99.8% całkowitej masy układu słonecznego (Jowisz zawiera w sobie większość reszty).
Zwykle mówi się że Słońce to "zwykła" gwiazda. Jest to prawdą w znaczeniu że istnieje wiele podobnych do niej. Ale istnieje także dużo więcej mniejszych gwiazd niż większych ; Słońce znajduje się rankingu gwiazd w strefie górnych 10% pod względem masy. Średni rozmiar gwiazd w naszej galaktyce wynosi prawdopodobnie mniej niż połowa masy Słońca .
Słońce jest personifikowane w wielu mitologiach: Grecy nazywali je Helios a Rzymianie Sol.
Wchwili obecnej Słońce,jest zbudowane z około 70% wodoru i 28% helu , reszta to ("metale") a ich zawartość to mniej niż 2%. Zmienia się to powolnie gdy Słońce zmienia wodór w hel wewnątrz swojego jądra.
Zewnętrzne powierzchnie Słońca posiadają rotację różniczkową : przy równiku powierzchnia obraca jeden raz każdy na 25.4 dni; Przy biegunach to36 dni. To nieparzyste zachowanie ma miejsce gdyż Słońce nie jest stałym ciałem jak Ziemia. Podobne efekty były widziane na planetach gazowych. Ta różniczkowa rotacja rozprzestrzenia znacznie na dół do wnętrza Słońca lecz jego rdzeń obraca się jak stałe ciało .
Warunki przy rdzeniu Słońca (mniej więcej 25% wewnętrznego promienia ) są ekstremalne . Temperatura wynosi 15.6 milionów Kelvin i ciśnienie 250 miliardów atmosfer. Przy rdzeniu gęstość Słońca jest 250 razy większa aniżeli wody.
Słońce produkuje energię (3.86e33 ergs/second lub 386 billion billion megawatts) poprzez nuclear fusion reactions. Każdej sekundy około 700,000,000 ton wodoru zamienianych jest w 695,000,000 ton helu i 5,000,000 ton (=3.86e33 ergs) energii w formie promieniowania gamma. Gdy zmierza w kierunku powierzchnię to energia nieustannie jest pochłaniana i rewypuszczana przy niższej i niższej temperaturze tak i gdy dociera do powierzchni to generuje światło widzialne. Dla pozostałych 20% drogi na powierzchnie energia przenoszona jest poprzez convection niż promieniowanie.

To moje zadanie pani profesor.


Uczeń otrzymał 10 punktów


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Chelsa Cortez
Uczeń Hufflepuffu
Uczeń Hufflepuffu



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 266 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ze średniowiecznego dworku w Walii

PostWysłany: Wto 17:46, 08 Maj 2007 Powrót do góry

no nie wiem, czy tutaj jest dobrze bo uczniowie mogą ściagać, ale nich będzie

1. planet jest 9: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton
2. Więc ja chce napisac o czarnych plamach na powierzchni Słońca, bo mi się podobają.
Powierzchnia Słońca nazywana się fotosferą i posiada temperaturę około 5800 K (temperatura, powyżej której ciało gwałtownie traci swoje właściwości magnetyczne) . Plamy słoneczne to regiony zimniejsze o temperaturze wynoszącej tylko 3800 K. Można je dostrzec z pewnej, wiekszej odległości gdyż są ciemniejsze niz ich otoczenie. Mogą być bardzo duże - osiągają średnicę 50,000 km. Powstają, ponieważ na powierzchni gwiazdy zachodzą bardzo skomplikowana i jeszcze niezbyt dobrze zrozumiane, oddziaływania z polem magnetycznym.

i żeby nie było, naprawde jestem dobra z chemii i z fizyki


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Mat Riddle
Uczeń Hufflepuffu
Uczeń Hufflepuffu



Dołączył: 07 Maj 2007
Posty: 32 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Hogwart

PostWysłany: Wto 17:47, 08 Maj 2007 Powrót do góry

Wszystkie 8 planet Układu Słonecznego to:
Merkury
Wenus
Ziemia
Mars
Jowisz
Saturn
Uran
Neptun.

SŁOŃCE - gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.Słońce leży w jednym z ramion spiralnych Galaktyki, 26 tysięcy lat świetlnych od jej środka i około 26 lat świetlnych od płaszczyzny równika galaktyki. Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością 220 km/s w czasie 226 milionów lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy. Od słońca dzieli nas około 150 mln km.

BUDOWA-Słońce jest kulą zjonizowanego gazu o masie około 2×1030 kg, z czego 74% stanowi wodór, 25% hel, a niespełna 1% pierwiastki cięższe i sporadycznie występujące proste związki chemiczne. Kula plazmy utrzymywana jest w równowadze hydrostatycznej dzięki sile grawitacji z jednej strony i rosnącym wraz z głębokością ciśnieniem gazu, które równoważy ciężar materii znajdującej się powyżej. W samym środku ciśnienie osiąga wartość 1016 Pa, co powoduje, że jądro rozgrzewa się do temperatury kilkunastu milionów stopni, w której to temperaturze mogą już zachodzić reakcje jądrowe. W przypadku gwiazd ciągu głównego reakcją jądrową, która dostarcza energii jest przemiana wodoru w hel. Gęstość materii w jądrze Słońca wynosi 1,5×105 kg/m3, jednak wysoka temperatura utrzymuje materię w stanie gazowym, natomiast gęstość gazu na powierzchni wynosi 10-4 kg/m3, czyli jest to prawie próżnia. Na podstawie odmiennych własności plazmy i procesów w niej zachodzących, które wynikają z różnic w gęstości i temperaturze, można wyróżnić trzy różne obszary wewnątrz Słońca.


Jądro -
Jest to kula o promieniu 0,25 R☉ (0,25 promienia Słońca). Na podstawie tzw. modelu standardowego oszacowano, że zawartość wodoru w jądrze wynosi dziś ok. 40%. W jądrze powstaje 95% całej energii produkowanej przez Słońce. Pozostałe 5% powstaje w warstwach znajdujących się bezpośrednio nad jądrem, gdyż tempo reakcji jądrowych maleje wraz ze zmniejszającą się temperaturą. Energia powstaje w reakcjach fuzji 4 protonów w jądro helu. Istnieją dwa rodzaje cyklów. 1% energii pochodzi z cyklu CNO, gdyż jest to efektywne źródło energii dopiero w wyższych temperaturach, niż te w naszej gwieździe dziennej. Prawie cała więc energia powstaje podczas reakcji cyklu proton-proton (pp). Cykl ten posiada trzy gałęzie. Najczęściej (86%) zachodzi cykl ppl. Składa się on z trzech reakcji:

p + p → 2H + e+ + ve (1,44),
2H + p → 3He + γ (5,494),
3He + 3He → 4He + 2p + γ (12,860).
W nawiasach podana jest ilość energii uwolnionej w reakcjach, w MeV (megaelektronovoltach). 14% energii powstaje w reakcjach tworzenia berylu:

3He + 4He → 7Be + γ (1,586)
Dalej reakcja ta może przebiegać na dwa sposoby. W 99% przypadków będzie przebiegać w reakcji ppll:

7Be + e- → 7Li + ve (0,862)
7Li + p → 24He (17,348)
lub w reakcji pplll:

7Be + p → 8B + γ (0,137)
8B → 8Be + e+ + ve (15,1)
8Be → 24He (2,995)
Najrzadziej, bo w jednym przypadku na czterysta, zamiast fuzji dwóch protonów zachodzi reakcja pep:

p + e- + p → 2H + ve (1,442)
Udział tej reakcji w produkcji energii jest tak niewielki, że można go pominąć, lecz jest ona źródłem wysokoenergetycznych neutrin.

Masa jądra helu jest mniejsza od masy czterech protonów o 0,71%, niezależnie od rodzaju reakcji w jakiej hel powstaje. Masa ta jest zamieniana na energię równą 26,732 MeV. 98% energii jest zabieranych z jądra przez fotony, a 2% przez neutrina. Sugeruje to, że Słońce w trakcie swojego życia musi tracić masę, w tempie równym mocy promieniowania, które wynosi w przybliżeniu L/c2 = 4x109 kg/s. Gdyby przyjąć, że Słońce traci masę w takim tempie przez całe swoje życie to całkowita utrata masy wynosiłaby w przybliżeniu 6,5x1026 kg. Dla porównania wartość ta jest mniejsza niż niepewność, z jaką wyznaczamy obecnie masę Słońca. Fotony, które powstają w reakcjach jądrowych, jako wysokoenergetyczne fotony promieniowania gamma i rentgenowskiego oddziałują z materią, podczas przesuwania się ku powierzchni, powoli tracą energię, w efekcie czego większość z nich wyświecana jest jako promieniowanie optyczne i podczerwone. Czas jaki potrzebuje energia na opuszczenie jądra i dotarcie na powierzchnię to kilka milionów lat, natomiast neutrina na pokonanie tej samej drogi potrzebują dwóch sekund.
(MOŻE DŁUGIE ,ALE STARAŁEM ZNALEŹĆ JAK NAJWIĘCEJ INFORMACJII)


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Chelsa Cortez
Uczeń Hufflepuffu
Uczeń Hufflepuffu



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 266 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ze średniowiecznego dworku w Walii

PostWysłany: Wto 17:50, 08 Maj 2007 Powrót do góry

Mat, z internetu, ja pisałam sama


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Mat Riddle
Uczeń Hufflepuffu
Uczeń Hufflepuffu



Dołączył: 07 Maj 2007
Posty: 32 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Hogwart

PostWysłany: Wto 17:51, 08 Maj 2007 Powrót do góry

TAK , z internetu na fizyce jeszcze tego nie przerabialiśmy Smile


my tez nie, ale ja astronomie lubie więc sobie czytam co nie co. Chelsa


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Nicole Granger
Uczeń Hufflepuffu
Uczeń Hufflepuffu



Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 261 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Hogwart

PostWysłany: Wto 17:55, 08 Maj 2007 Powrót do góry

1. W naszym układzie słonecznym jest 8 planet:
Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun.

2. Słońce – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
Słońce jest gwiazdą ciągu głównego,(V klasa jasności). [co pani prof. juz pisała] Słońce leży w jednym z ramion spiralnych Galaktyki, 26 tysięcy lat świetlnych od jej środka i około 26 lat świetlnych od płaszczyzny równika galaktyki. Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością 220 km/s w czasie 226 milionów lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy. Od słońca dzieli nas około 150 mln km.
Przypuszcza się, że Słońce powstało około 4,6 miliarda lat temu. Po trwającym kilkadziesiąt milionów lat okresie kurczenia się obłoku międzygwiazdowego, Słońce rozpoczęło pobyt na ciągu głównym. Przez 4,6 miliarda lat Słońce zwiększyło swój promień od 8 do 12%, oraz jasność o ok. 27%. Zawartość wodoru w jądrze młodego Słońca wynosiła ok. 73%, obecnie już tylko 40%. Gdy zapasy wodoru wyczerpią się, co nastąpi za mniej więcej kolejne 5 mld lat, Słońce zmieni się w czerwonego olbrzyma, po czym odrzuci zewnętrzne warstwy, przeistaczając się w białego karła. Przez wiele miliardów lat będzie stygł, aż stanie się czarnym karłem (wszechświat jest jeszcze za młody, by istniały takie obiekty).

Nicole Granger Huffelpuff


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Chuck Boot
Uczeń Slytherinu
Uczeń Slytherinu



Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 33 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: Dolina Huncotów

PostWysłany: Wto 18:23, 08 Maj 2007 Powrót do góry

Zad.1=Układ słoneczny zawiera 8 planet: 1.Merkury 2.Wenus 3.Ziemia 4.Mars 5.Jowisz 6.Saturn 7.Uran 8.Neptun Zad.2 Troszkę o słońcu : Słońce jest jedną z paruset miliardów gwiazd w Galaktyce. Znajduje się w jednym z jej ramion spiralnych, w odległości około 8,5 kiloparseka (kpc) od środka i 8 parseków (pc) od płaszczyzny równikowej Drogi Mlecznej. W otoczeniu Słońca, wewnątrz kuli o promieniu 50 pc, znajduje się około 100 gwiazd, spośród których najbliższą jest Proxima Centauri, odległa o 1,3 pc. Wraz z innymi gwiazdami Słońce obiega centrum Galaktyki. Poruszając się z prędkością 220 km/s, zatacza pełny okrąg w ciągu niespełna 250 milionów lat. Przemieszcza się również względem otaczających gwiazd, zmierzając w kierunku gwiazdozbioru Herkulesa z prędkością 20 km/s. <----TO pisałem sam ale miałem wzór i tylko istotne rzeczy wypisywałem ! PS : Było jescze więcej!


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Amy McCartney
Uczeń Hufflepuffu
Uczeń Hufflepuffu



Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 115 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Hogwart

PostWysłany: Wto 19:06, 08 Maj 2007 Powrót do góry

1. Planeta – obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, nieprzeprowadzający reakcji termojądrowej w swoim wnętrzu, wystarczająco duży, by uzyskać prawie okrągły kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.

W Układzie Słonecznym znanych jest 8 planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Poza tym odkryto ponad 200 planet pozasłonecznych.

2.Słońce – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.

Astronomiczny symbol Słońca to okrąg z punktem w środku: ☉ (Unicode: 2609)

Słońce jest gwiazdą ciągu głównego,(V klasa jasności). Jego typ widmowy (G2) charakteryzuje żółta barwa i obecność w widmie linii zjonizowanych i neutralnych metali oraz bardzo słabych linii wodoru. [1]

Pomimo, że najbliższa gwiazda jest od dawna intensywnie badana przez naukowców, wiele dotyczących jej kwestii pozostaje nierozstrzygniętych. Nie rozwiązano definitywnie m.in. problemu różnicy w ilości obserwowanych neutrin pochodzących ze Słońca i ich liczby wynikającej z teorii (zob. problem neutrin słonecznych). Nie poznano też dokładnie mechanizmu podgrzewania zewnętrznych warstw słonecznej atmosfery do temperatur rzędu miliona kelwinów.

Słońce leży w jednym z ramion spiralnych Galaktyki, 26 tysięcy lat świetlnych od jej środka i około 26 lat świetlnych od płaszczyzny równika galaktyki. Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością 220 km/s w czasie 226 milionów lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy. Od słońca dzieli nas około 150 mln km.

Amy McCartney


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Dan Nicholson
Uczeń Slytherinu
Uczeń Slytherinu



Dołączył: 17 Mar 2007
Posty: 254 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Hogwart

PostWysłany: Wto 19:26, 08 Maj 2007 Powrót do góry

Zad 1. Ile planet jest w układzie Słonecznym?

W naszym układzie słonecznym jest 8 planet

- Ziemia
- Mars
- Merkury
- Wenus
- Neptun
- Jowisz
- Saturn
- Uran

Zad 2. Napisz coś na temat Słońca

Słońce- jest zwyczajną gwiazdą. Ma około 5 mld lat. Jego temperatura na powierzchni osiąga 5500°C, ale w środku dochodzi do 14 mln°C. W słonecznym jądrze wodór przemienia się w hel, w procesie tym uwalniana jest ogromna energia. Na powierzchni Słońca można obserwować plamy, rozbłyski i ogromne wyrzuty materii - protuberancje.Otrzymujemy od Słońca światło i ciepło, co podtrzymuje życie na Ziemi. Energia słoneczna jest niezbędna do wzrostu roślin (stanowiących pożywienie dla zwierząt). Paliwa kopalne (węgiel kamienny, ropa naftowa) są w rzeczywistości także formą zmagazynowanej energii słonecznej, bo węgiel jaki jest w nich zawarty zgromadziły rośliny bardzo dawno temu.

Aktywność Słońca:- Słońce nie obraca się tak, jak podobne do Ziemi ciało sztywne. Różne jego części obracają się różnie. Na równiku obrót jest najszybszy - raz na około 25 dni. Gdy oddalamy się od równika, prędkość maleje i w okolicach biegunowych pełny obrót trwa aż około 35 dni. Taka sytuacja jest możliwa tylko dlatego, że Słonce jest ogromną kulą gazu. Jednym z wyników niejednorodnego obrotu jest nawijanie linii pola magnetycznego Słońca, co z kolei wzmaga słoneczną aktywność.
Przejawem aktywności są np. plamy słoneczne. "Pogoda" w słonecznej atmosferze bardzo różni się od pogody ziemskiej. Burze magnetyczne i wybuchy, znane jako rozbłyski, pojawiają się na słonecznej powierzchni nagle. Przypominają nieco nasze burze z piorunami, bo wyzwalana jest w nich energia elektryczna, tyle że znacznie większa. Burze słoneczne nie pozostają bez wpływu na Ziemię, np. zaburzają odbiór fal radiowych, dlatego astronomowie bacznie ledzą Słońce. Rozbłyski słoneczne wyrzucają w przestrzeń międzyplanetarną cząstki naładowane elektrycznie, które docierają aż do naszej atmosfery.

ZORZA: Naładowane elektrycznie cząstki ze Słońca wywołują zjawisko zorzy polarnej w górnych warstwach ziemskiej atmosfery. Najpiękniejsze zorze można podziwiać w okresie aktywności słonecznej.



Ciekawostka:

1.Słońce jest rozognioną kulą gazową o średnicy 109 razy przekraczającej średnicę Ziemi.

2.W 1960 roku astronomowie odkryli, że zewnętrzne warstwy atmosferyczne co pięć minut wznoszą się i opadają. Słońce drga, wibruje jak dzwoniący dzwonek. Badając te wibracje, astronomowie spodziewają się odkryć, jak wygląda słoneczne wnętrze.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Keit Levander
Uczeń Slytherinu
Uczeń Slytherinu



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 167 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Hogsmasde

PostWysłany: Śro 8:25, 09 Maj 2007 Powrót do góry

1. Ile mamy planet w naszym Układzie Słonecznym i jak się nazywają?
W układzie słonecznym jest 8 planet
-Ziemia
-Merkury
-Mars
-Wenus
-Neptun
-Jowisz
-Saturn
-Uran
2. Napisz coś na temat Słonca.
słońce-Centrum układu słonecznego!Wokuł której krążą inne planety,slońce jest gwiazdą najwiekszą w kosmosie


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ginny Weasley
Uczeń Ravenclawu
Uczeń Ravenclawu



Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Hogwart

PostWysłany: Śro 13:51, 09 Maj 2007 Powrót do góry

1.Mamy 8 planet w Układzie słonecnym.
Merkury
Wenus
Ziemia
Mars
Jowisz
Saturn
Uran
Neptun
2.Na temat słońca
Słońce jest największym obiektem w układzie słonecznym. Zawiera ponad 99.8% całkowitej masy układu słonecznego (Jowisz zawiera w sobie większość reszty).
Zwykle mówi się że Słońce to "zwykła" gwiazda. Jest to prawdą w znaczeniu że istnieje wiele podobnych do niej. Ale istnieje także dużo więcej mniejszych gwiazd niż większych ; Słońce znajduje się rankingu gwiazd w strefie górnych 10% pod względem masy. Średni rozmiar gwiazd w naszej galaktyce wynosi prawdopodobnie mniej niż połowa masy Słońca . Zewnętrzne powierzchnie Słońca posiadają rotację różniczkową : przy równiku powierzchnia obraca jeden raz każdy na 25.4 dni; Przy biegunach to 36 dni. To nieparzyste zachowanie ma miejsce gdyż Słońce nie jest stałym ciałem jak Ziemia. Podobne efekty były widziane na planetach gazowych. Ta różniczkowa rotacja rozprzestrzenia znacznie na dół do wnętrza Słońca lecz jego rdzeń obraca się jak stałe ciało .


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Raven Daniels
Uczeń Slytherinu
Uczeń Slytherinu



Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 63 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z błękitnej chmurki

PostWysłany: Śro 14:41, 09 Maj 2007 Powrót do góry

1.W Układzie Słonecznym znanych jest 8 planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Poza tym odkryto ponad 200 planet poza słonecznych.
2.Słońce – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi. Słońce leży w jednym z ramion spiralnych Galaktyki, 26 tysięcy lat świetlnych od jej środka i około 26 lat świetlnych od płaszczyzny równika galaktyki. Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością 220 km/s w czasie 226 milionów lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy. Od słońca dzieli nas około 150 mln km.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Jessica Shadow
Uczeń Hufflepuffu
Uczeń Hufflepuffu



Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 9 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 18:33, 09 Maj 2007 Powrót do góry

1.
Merkury
Wenus
Ziemia
mars
Jowisz
Saturn
Uran
Neptun

2.
Słońce jest jedną z paruset miliardów gwiazd w Galaktyce. Znajduje się w jednym z jej ramion spiralnych, w odległości około 8,5 kiloparseka (kpc) od środka i 8 parseków (pc) od płaszczyzny równikowej Drogi Mlecznej. W otoczeniu Słońca, wewnątrz kuli o promieniu 50 pc, znajduje się około 100 gwiazd, spośród których najbliższą jest Proxima Centauri, odległa o 1,3 pc. Wraz z innymi gwiazdami Słońce obiega centrum Galaktyki. Poruszając się z prędkością 220 km/s, zatacza pełny okrąg w ciągu niespełna 250 milionów lat. Przemieszcza się również względem otaczających gwiazd, zmierzając w kierunku gwiazdozbioru Herkulesa z prędkością 20 km/s.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Cho Malfoy
Uczeń Slytherinu
Uczeń Slytherinu



Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 27 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Hogwart

PostWysłany: Śro 19:50, 09 Maj 2007 Powrót do góry

Układ słoneczny składa sie z 8 planet:
- Ziemia
- Mars
- Merkury
- Wenus
- Neptun
- Jowisz
- Saturn
- Uran

Słońce:Największa gwiazda w układzie słonecznym !słońce jest centrum tego układu!wokól niego są wszystkie planety!!


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)